PREVENTIVNÍ VYŠETŘENÍ

 

Klientky mají na toto vyšetření nárok v rámci zdravotního pojištění ČR jednou ročně Snahou je dostat do širšího povědomí našich pacientek význam pravidelné preventivní gynekologické prohlídky a tím snížit počet výskytu nádorového onemocnění.

 

Kdy na prohlídku jít

Preventivní prohlídku by měla každá žena absolvovat pravidelně, přestože se cítí zdravá. V případě, že již má problém, nejedná se o preventivní prohlídku.


Proč na prohlídky chodit pravidelně 

Snížíte riziko úmrtí a zdravotních komplikací vycházejících z gynekologických příčin (rakovina děložního čípku, těla a vulvy, rakovina prsu a dalších, sice nezhoubných, ale závažných onemocnění), navíc zlepšíte svoji informovanost o zdravotním stavu a budete předcházet jeho zhoršení.


Průběh prohlídky

  • vstupní pohovor s lékařem - během pohovoru můžete lékaři položit dotazy, na které se chcete zeptat
  • vyšetření pomocí gynekologických zrcadel tzv. kolposkopie – detailní kontrola zevních rodidel pochvy a děložního čípku
  • vyšetření palpací v případě potřeby doplněné ultrazvukem (SONO)
  • cytologický stěr z děložního čípku – slouží jako prevence vzniku nádorů – sledují se buněčné změny, které by mohly v budoucnu pacientku ohrozit
  • slovní zhodnocení Vašeho zdravotního stavu gynekologem

V případě, že Vám je 45 a více let let obdržíte doporučení k mamografickému vyšetření 1x za 2 roky. Od 50 do 55 let také obdržíte doporučení ke screeningu karcinomu tlustého střeva 1x ročně, od 55 let je to 2x ročně.