POROD

 

Definice

Porod je proces, během kterého se z těla matky vytlačí plod, placenta a plodové obaly. Samotný porod ukončuje těhotenství ženy, kdy matka vytlačí ze svého těla dítě vaginálně, a nebo je jí z těla vybráno císařským řezem. Porodem je taktéž přerušeno spojení mezi matkou a dítětem, a to přestřihnutím pupeční šňůry.

 

Průběh

Porod je doprovázen porodními bolestmi, které jsou způsobeny kontrakcemi, kdy dochází ke stahování dělohy a také retrakcemi, které jsou opakem kontrakcí. Protože celý porod provází u prvorodiček cca 110–150 kontrakcí a u vícerodiček 60–80 kontrakcí, má žena možnost využít tlumící prostředky, jako například epidurální analgezie. Epidurál je anesteziology zaveden a vpichován do páteře rodičky, a to v době mezi kontrakcemi.

 

Každá žena ale vnímá a prožívá zmíněné bolesti ve svém těle jinak. Zatímco některé ženy mohou každou kontrakci prožít bez sebemenšího zachvění se, sevření se, či jiného silného prožívání (např. při hypnoporodu), jsou mezi námi i takové těhotné, které mohou kontrakce prožívat velmi bolestivě. Je otázkou, čím je různé prožívání porodních bolestí způsobeno, protože například v tomto případě neplatí ani jakási dědičná predispozice "klidného" porodu, ve smyslu: "Maminka s babičkou měly pohodový porod, tak já určitě také budu mít klidný porod". Je potřeba si uvědomit, že každý porod je jiný, má jiný průběh a píše svůj příběh. S tím je samozřejmě spojena i dobrovolná volba využití tlumících prostředků, uvedených výše.

 

Příprava před porodem

Každá nastávající maminka má možnost se k porodu připravovat, stejně tak, jako se její tělo, fyziologicky k porodu přizpůsobeno, na porod připravuje celých 40. týdnů těhotenství, aniž by k tomu těhotná žena tzv. přiložila ruku k dílu. Pánev rodičky se týden po týdnu roztahuje, miminko si vytváří v děloze svůj vlastní prostor a tím matčino tělo připravuje k porodu.

 

Rozhodne-li se ale žena tomu ještě trochu pomoci, může zvolit hned z několika pomůcek a technik, které mohou přispět k lepšímu porodu.

Mezi pomůcky patří:

 • EPI-NO nebo ANYBAL, které uvolňuje a povoluje svaly pánevního dna
 • ruční masáž hráze, díky které nemusí dojít k nástřihu při porodu
 • správné prodýchávání kontrakcí, které je možné naučit se na předporodním kurzu, které poskytuje buď samotná porodnice a nebo jiná organizace
 • hypnoporod, který je alternativou, kdy žena dosahuje vysoké míry fyzického a psychického uvolnění až autohypnózy

S přicházejícím termínem porodu mohou maminky sáhnout po lněném semínku a nebo maliníku, které změkčují porodní cesty a mohou porod rychleji přivolat. K domácí přípravě patří také řádně sbalená taška do porodnice, nejideálněji podle seznamu věcí.

 

Blížící se termín může také některé těhotné ženy znervóznit a znovu oprášit strach z porodu, který někdy prožívají ženy na začátku těhotenství, jakmile zjistí, že jsou těhotné. S porodem ale spíše už přichází pocit těšení se na dítě a častokrát je už samotný strach ten tam. Přetrvává-li, je vždy dobré mít si s kým popovídat, a to například s manželem, který může být doprovodem u porodu, kamarádkou a nebo svým lékařem.

 

Porod a jeho příznaky

Mezi nejčastější a nejpravděpodobnější příznaky porodu patří pravidelné kontrakce a odtok plodové vody. Jedním ze signálů může být i odchod hlenové zátky, ale ta může odejít i několik týdnů před porodem, takže jednoznačně nemusí upozornit na blížící se porod.

 

Porod a jeho doby

Samotný porod, tedy porod vaginální, je rozdělen do několika částí, respektive dob a to:

 • první doba porodní
 • druhá doba porodní
 • třetí doba porodní

První doba je dobou otevírací, kdy v mnohých případech těhotné ženě odteče plodová voda a nastupují první porodní kontrakce. Po celou tuto dobu může nastávající maminka využít řadu pomůcek a technik, které ji pomohou první dobu lépe zvládnout. Mezi takové patří například správné dýchání, masáže zad, gymnastické míče, příjemná - oblíbená hudba, sprcha, aj. Pokud jsou už v této fázi bolesti silné, může rodička požádat o léky na utišení bolesti. Stejně tak se může rozhodnout mezi použitím klystýru, Yal gelu nebo čípků, k vyprázdnění střev. Již od první porodní doby asistuje mamince ve všem porodní asistentka a nebo zvolená dula.

 

Druhá doba se již zaměřuje na samotné vypuzení, vytlačení dítěte z matčiny dělohy. Porodní asistentka a nebo dula mamince opět asistují při správném dýchání, tlačení a nebo například i volbě pro ní nejpříjemnější polohy u porodu, kterou si v některých porodnicích může maminka sama zvolit.

 

Třetí doba je typická konečným odloučením placenty, která dítě po celou dobu vyživovala. Dále dojde k přestřižení pupeční šňůry, případnému odebrání odběru pupečníkové krve k jejímu uložení, zašití přestřižené hráze rodičky a celkovému zkontrolování rodičky a dítěte.

 

Porod, propuštění z porodnice a péče o dítě

Po porodu je žena obvykle ponechána ještě další 2 hodiny s miminkem na porodním boxu, kdy by se mělo miminko ideálně nechat během zcela přirozeného kontaktu kůži na kůži, tzv. bondingu, dospět k samopřisátí a poprvé se nakojit. Zde může být rozdíl v případě porodu vaginálního a porodu císařským řezem - obvykle je ale bonding možný ihned a měl by být preferovaným způsobem péče o novorozence. Bohužel v řadě porodnic se tak neděje a miminko nebývá na nahou hruď matky (nebo alespoň otce) přiloženo okamžitě, ale až po několika hodinách.

 

Po porodu začíná ženě běžet tzv. šestinedělí a je jí doporučeno zůstat v porodnici spolu s dítětem aspoň 72 hodin. Těchto 72 hodin žena může využít na nácvik kojení, péče o dítě, péče o sebe samu, kontaktu s dítětem, aj. V průběhu této doby jsou dítěti i mamince provedena nezbytná vyšetření.

 

Porod - druhy jeho vedení

Vedle vaginálního porodu je také možné porodit dítě císařským řezem. Ten může být plánovaný a nebo akutní, závislý na vývoji porodu. Plánovaný císařský řez je lékařem prováděn v případě, že jsou už dopředu známy překážky vaginálního porodu, které by ohrožovaly matku a nebo dítě, mezi ně může patřit například poloha plodu, placenta praevia, preeklampsie, vícečetné těhotenství, v minulosti provedené porody sekcí, některé vývojové vady dítěte a nebo zdravotní problémy matky. Jestliže dochází v průběhu vaginálního porodu ke komplikacím, může porodník rozhodnout o porodu akutním císařským řezem a to v zájmu ochrany matky a dítěte.

 

Porod - druhy podle délky těhotenství

 • porod v termínu (partus maturus)
 • předčasný porod
 • opožděný porod

Porod - jiné druhy

 • alternativní porod
 • ambulantní porod
 • fyziologický porod
 • instrumentální porod
 • aktivně vedný porod - lékařsky vedený porod
 • přirozený porod - porod bez vnějších zásahů
 • hypnoporod
 • vyvolávaný porod
 • porod dvojčat
 • překotný porod
 • zdravotní pojišťovny a narození dítěte

Více inofrmací na stránkách www.babyonline.cz